Wiele osób uważa, że nie można wiercić betonu zwykłym wiertłem. Uważają, że potrzebujesz specjalnej wiertarki udarowej z utwardzonymi wiertłami. Chociaż narzędzia te przyspieszają pracę jaką jest wiercenie w betonie, nie są konieczne. Będziesz potrzebować nieco więcej cierpliwości i szerszej gamy wierteł, gdy używasz zwykłego wiertła, ale procedura jest taka sama w przypadku wiercenia w betonie, niezależnie od tego, czy używasz zwykłego wiertarki, czy wiertarki udarowej.
Wiertarki udarowe i młoty obrotowe doskonale nadają się do wiercenia w murze. Młoty obrotowe są jednak mocniejsze i mają tryb „tylko młot” bez obrotu. Zwykle mają uchwyt SDS, który jest lepszy do wbijania. Jasne, możesz wykonać wiercenie w betonie i zrobić otwór lub dwa w betonowym bloku za pomocą zwykłego wiertła i wiertła do muru, ale będziesz chciał go zwiększyć, jeśli masz całą masę otworów do wiercenia w betonie.
W tej historii opiszemy różnice między tym, co jest wiertarką udarową a młotkiem obrotowym, i pomożemy Ci dowiedzieć się, które narzędzie jest odpowiednie dla Ciebie. Pokażemy też kilka fajnych elementów i akcesoriów oraz podzielimy się przydatnymi wskazówkami, jak najlepiej wykorzystać te przydatne narzędzia, które umożliwią Ci wiercenie w betonie.
Wiertarki udarowe i młoty obrotowe (zwane również wiertarkami udarowymi obrotowymi) wytwarzają siłę uderzenia, która sprawia, że są niezwykle wydajne podczas przebijania przez mur. Gdy wiertarka udarowa obraca się, wiertło do betonu dłutuje w murze. Mechaniczny proces jakim jest wiercenie w betonie, który zapewnia to uderzające działanie, oddziela dwa narzędzia. Wiertarka do betonu to tak zwana wiertarka udarowa – ma dwie tarcze, których grzbiety przypominają grzbiety na pokerze (patrz rysunek A). Gdy jeden młotek przesuwa się obok drugiego, unosi się i opada, powodując trzaskanie uchwytu do przodu i do tyłu. Jeśli nie ma siły na uchwycie, tarcze są oddzielone sprzęgłem, a walenie zatrzymuje się. Oszczędza to zużycie. Wiele wiertarek udarowych można wykorzystać jako zwykłe wiertarki poprzez wyłączenie akcji udaru.