Łysienie okresowe – skąd się bierze?

Wypadanie włosów występuje z wielu powodów, od warunków, które powodują, że ludzie dosłownie je wyciągają, aż do całkowitego wypadania włosów spowodowanego toksycznością chemioterapii raka. Niektóre przyczyny są uważane za naturalne, podczas gdy inne sygnalizują poważne problemy zdrowotne. Niektóre warunki ograniczają się do skóry głowy. Inne odzwierciedlają choroby w całym ciele, takie jak łysienie okresowe. Wyraźnie widoczna skóra i jej składniki mogą dawać wczesne objawy choroby w innym miejscu ciała. Często warunki wpływające na skórę głowy powodują wypadanie włosów.

Pierwszą wskazówką dotyczącą konkretnej przyczyny jest wzór wypadania włosów, niezależnie od tego, czy jest to całkowite łysienie (łysienie okresowe), niejednolite łysiny, przerzedzenie lub wypadanie włosów ograniczone do niektórych obszarów. Czynnikiem jest również stan włosów i skóry głowy pod nimi. Czasami dotyczy to tylko włosów; czasami skóra jest również widocznie chora. Dermatolodzy posiadają umiejętności diagnozowania wyłącznie na podstawie wzroku. W przypadku bardziej niejasnych chorób może być konieczne wykonanie biopsji skóry, usuwając odrobinę skóry za pomocą miejscowego środka znieczulającego, aby można ją było zbadać pod mikroskopem. Choroby ogólnoustrojowe będą wymagały pełnej oceny przez lekarza, w tym konkretnych testów w celu zidentyfikowania i scharakteryzowania problemu.

Leczenie łysienia okresowego:
Skuteczne leczenie przyczyn pierwotnych łysienia okresowego najprawdopodobniej przywróci wzrost włosów, czy to po zakończeniu chemioterapii, skutecznym wyleczeniu grzybów skóry głowy, czy zwalczeniu choroby ogólnoustrojowej. Dwa stosunkowo nowe leki – minoksydyl (Rogaine) i finasteryd (Proscar) na łysienie okresowe – promują wzrost włosów u znacznej mniejszości pacjentów, zwłaszcza u mężczyzn z łysieniem typu męskiego i łysieniem plackowatym. Podczas gdy oba leki okazały się do tej pory dość bezpieczne, gdy są stosowane w tym celu, minoksydyl jest płynem nakładanym na skórę głowy, a finasteryd jest pierwszym i jedynym zatwierdzonym leczeniem w postaci tabletek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

three + 19 =